Program

The program for this conference is available via the following link.
Program SMB Plants 2017 (pdf version)
Monday 13



15:00-18:00 Registration: Alejandro Hernández, Andrea Ortíz, Berenice García and Students
18:15-18:30 Estrella de Mar & Nautilus Hall
Welcome and presentation: June Simpson
18:30-19:30 Keynote Lecture

Felix Recillas "Epigenetic regulation, the epigenome and the 3D genome organization" Presenter: June Simpson
19:30-21:00 Concha Nacar 1 & 2 Hall
Welcome Cocktail
Tuesday 14
8:30-9:00 Estrella de Mar & Nautilus Hall
Plenary Session 1 - Genetic and Genomic Regulation Moderator: Berenice García
Javier Palatnik "Control of cellular programs by microRNAs in plants"
9:00-9:30 Tzvetanka Dimitrova Dinkova "Role of some canonical and non-canonical translation factors in response to stress"
9:30-10:00 Ruairidh Sawers "Friends in high places: introgression from wild-relatives in the adaptation of maize to the central highlands of México"
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00 Plenary Session 2 - Metabolism Moderator: Robert Winkler
Marina Gavilanes "Sphingolipids as commanders of plant plasma membrane functions"
11:00-11:30 Patricia León "Chloroplast signals and their impact in the development of foliar structures"

11:30-12:00 Teresa Hernández "Linking secondary metabolism and signaling response to biotic and abiotic stress"
12:00-12:30 Vera Espíndola "Planeación Agrícola Nacional 2015-2030 y Políticas Públicas"

12:30-13:00 Poster Flash Talks- Coordinator Rubén Rellán
13:00-14:00 Lunch
14:00-14:20 Concurrent Sessions

Estrella de Mar Hall Nautilus Hall

Development
Chairperson: Joseph Dubrovsky

Abiotic Stress
Chairperson: Ruairidh Sawers

Andrea Gómez Felipe "Interaction AGAMOUS-cytokinin in the control of floral meristem determinacy in Arabidopsis thaliana" Ilian Giordano Ponce Pineda "The absence of MPK3 affects the activity of the H+-ATPase in normal and cold conditions in Arabidopsis thaliana"
14:20-14:40 Eduardo Valencia Cantero "The volatile compound N, N-dimethylhexadecylamine produced by Arthrobacter agilis UMCV2 modifies root development through antagonistic interaction between jasmonic acid and cytokinin" Inti Alberto Arroyo Mosso "Functional characterization of group 6 LEA proteins in Arabidopsis thaliana"
14:40-15:00 Jazmín Abraham Juárez "Identification of novel interacting pathways in maize using a developmental regulator, NARROW ODD DWARF" David Felipe Rendón Luna "Structural and functional relation of a group of plant proteins with a protective action during water deficit"
15:00-15:20 Carlos Ortiz Ramírez "GLUTAMATE RECEPTOR-LIKE channels are essential for chemotaxis and reproduction in mosses" Blanca Estela Barrera Figueroa "Identification of miRNAs acting as cross-talk nodes in the response to drought and flooding stress in maize (Zea mays ssp. mays) and teosinte (Zea mays ssp. parviglumis)"
15:20-15:40 Alma Armenta "The miRNAs role in embryo patterning" Cintia Pilar Garcia "Coffea Wood: A sustainable alternative for diversification of income in coffee communities of Mexico"
15:40-16:00 Joseph Dubrovsky "A threonine-dependent regulatory pathway involved in the root stem cell niche and apical meristem maintenance" Damaris Godinez Vidal "Responses associated to water deficit and abscisic acid in Marchantia polymorpha, a new plant model"
16:00-16:30 Coffee Break

16:30-18:30 Concha Nacar 1 & 2 Hall
Posters
18:30-19:30 Estrella de Mar & Nautilus Hall
Keynote Lecture
John Ryals
"The Metabolome connects the Genome to Phenotype" Presenter: June Simpson

Wednesday 15
8:30-9:00 Estrella de Mar & Nautilus Hall
Plenary Session 3 - Ecology and Evolution Moderator: Nayelli Marsch

Matthew Hufford "The genomic basis of adaptation in distinct highland regions across the Americas"


9:00-9:30

Barbara Ambrose "The evolution and development of the land plant body plan; a tale told by lycophytes and ferns"


9:30-10:00 Daniel Piñero "Genome heterogeneity, phylogeography and historical ecology in
subtropical communities"

10:00-10:30 Denise Costich "CIMMYT’s Germplasm Bank: Promoting the Conservation, Use and Study of Diversity"
10:30-11:00 Coffee Break

11:00-11:30 Plenary Session 4 - Research Tools and Technologies Moderator: Rubén Rellán
Robert Winkler "Towards a real representation of plant metabolism with mass spectrometry"
11:30-12:00 Mahlia Gehlan "Utilizing Natural Variation for Increased Crop Resilience Under Temperature Stress"
12:00-12:30 Poster Flash Talks- Coordinator Rubén Rellán

12:30-14:00 Lunch

14:00-14:20 Concurrent Sessions

Estrella de Mar Hall Nautilus Hall
Genetics and Genomics I Chairperson: Catalina Arenas Metabolism
Chairperson: Luis González de la Vara

Marcela Hernández Coronado "Dissecting Cis-regulation of a Complex Developmental Gene: Experimental and Computational Approaches" Jesús R. Torres García "Mechanisms of resistance to ACCase-inhibiting herbicides in Avena fatua L. populations in the Bajio, Guanajuato"
14:20-14:40 Gloria Viviana Cerrillo "Identification and analysis of expression of badh, cmo, and vp in Suaeda edulis in response to the salinity of their habitat, a saline lake-crater in México" Azucena Ramos Parra "Modulation of carotenoid metabolism in papaya fruit (Carica papaya cv. Maradol) by high hydrostatic pressure treatments"
14:40-15:00 Gustavo Rodriguez Alonso "A comparative transcriptomic approach to explore the molecular mechanisms of root apical meristem exhaustion in Cactaceae" Rocio Isabel Diaz de la Garza "Multi-omics characterization of acetogenin metabolism in avocado fruit (Persea americana Mill.)"
15:00-15:20 Humberto Herrera Ubaldo "Protein interaction map of transcription factors controlling gynoecium and fruit development in Arabidopsis" Monserrat López Coria "A SWEET germination approach"
15:20-15:40 Alejandra Figueroa Maya "Relevance of the first plumular leaf on deep planting resistance in maize: a genome-wide association study and its validation" Luis González de la Vara "Protein kinases that interact with the H+-ATPases in beetroot plasma membranes"
15:40-16:00 María Rocío Aguilar Rangel "Functional characterization of introgression from Zea mays ssp. mexicana to Mexican highland maize: a possible role in local adaptation"

América Tzitziki González "Imposition of differential water deficit conditions on contrasting amaranth genotypes revealed differences in sugar primary and secondary metabolism"


16:00-16:30 Coffee Break
Business Meeting
16:30-18:30 Concha Nacar 1 & 2 Hall
Posters
18:30-19:30 Estrella de Mar & Nautilus Hall
Keynote Lecture
Alfredo Herrera Estrella
"Genomic history of the mosaic structure of common bean" Presenter: June Simpson

Thursday 16
8:30-8:45 Estrella de Mar & Nautilus Hall
Plenary Session 5 - Biotic and Abiotic Interactions Special session dedicated to Dr. Federico Sánchez Moderator: José Luis Reyes
Luis Cárdenas "Dr. Federico Sánchez, his life and work"
8:45-9:15 Luis Cárdenas "Reactive oxygen species at the crossroad of polarity and symbiotic interaction"
9:15-9:45 Luis Vidali "The moss Physcomitrella patens as a model system for Plant Cell Biology"
9:45-10:15 Roberto Gaxiola "Plant H+-PPases: Reversible enzymes with contrasting functions depend on membrane environment"
10:15-10:45 Miguel Lara "Symbiotic signaling in bean plants"

10:45-11:15 Coffee Break
11:15-11:45 Plenary Session 6 -Development Moderator: Stefan de Folter
Alejandra Vasco "Molecular genetics of leaf development in the genus of ferns Elaphoglossum"
11:45-12:15 Doris Wagner "Transcriptional and epigenetic control of developmental transitions"

12:15-12:45 Poster Flash Talks- Coordinator Rubén Rellán

12:45-14:00 Lunch
14:00-14:20 Concurrent Sessions
Estrella de Mar Hall Nautilus Hall
Genetics and Genomics II
Chairperson: Gladys Cassab
Biotic Stress
Chairperson: Carmen Quinto

Alfredo Sánchez Villareal "Modulation of Arabidopsis Circadian Clock by the Kinase AKIN10: a Link Between Cellular Metabolism and Clock Entrainment" Manuel Méndez Gómez "Azospirillum modifies plant growth through different molecular mechanisms of interaction"
14:20-14:40 Carlos de la Rosa "A legume-specific microRNA precursor encoding miR398 and miR2119 co-regulates CSD1 and ADH1 mRNAs in response to water deficit" Margarita Rodríguez Kessler "Polyamine catabolism and H2O2 production in plant-pathogen interactions"
14:40-15:00 Noé Durán Figueroa "Control of monosporic female gametogenesis by MIR822 in Arabidopsis" Francisco Ignacio Jasso Robles "Polyamine catabolism, hydrogen peroxide production and RBOH oxidases in the Arabidopsis thaliana-Pseudomonas interaction"
15:00-15:20 Dhamar Gabriela Rodríguez "A long intergenic non-coding RNA is a novel positive regulator of the ABA FIVE-BINDING PROTEIN (AFP1) in Arabidopsis thaliana" Oswaldo Valdés López "Gene silencing of Argonaute5 negatively affects the establishment of the legume-rhizobia symbiosis"
15:20-15:40 Laura Esther Estrada Martinez "Analysis of the Physcomitrella patens Ppmettl3 mutant on development and stress response" Alejandra Zayas "Analysis of an antagonistic role of ROS during early stages of nodulation and mycorrhization in Phaseolus vulgaris hairy roots by a transcriptomic approach"
15:40-16:00 Gladys Iliana Cassab "Synergy between root hydrotropic response and root biomass in maize (Zea mays L.) enhances drought avoidance" Emma Beatriz Beltrán "Role of the small RNAs synthesis machinery of Trichoderma atroviride during their interaction with the plant"
16:00-16:30 Coffee Break

16:30-18:30 Concha Nacar 1 & 2 Hall
Posters
18:30-19:30 Estrella de Mar & Nautilus Hall
Keynote Lecture
Sally McKenzie
"Behavior of epigenetic memory and its associated genetic networks" Presenter: Rubén Rellán

19:30-19:40 Final Comments Rubén Rellán
20:00-23:00 Farewall Dinner and Party